Kochan: Chýbajúce hodiny na ľade ťažko dokážeme niečím nahradiť
Naše mládežnícke družstvá v sezóne 2020/2021 odohrali len svoje úvodné kolá, okrem dorastencov, ktorý na svojom konte v tomto ročníku nemajú ani jeden odohraný zápas. To, kedy sa tieto súťaže opäť rozbehnú je náročné predpovedať, a preto tréneri hľadajú rôzne nové spôsoby, ako počas tohto obdobia udržať svojich zverencov vo forme. Aj o tom nám v dnešnom rozhovore povedal viac Tomáš Kochan, muž, ktorý má „pod palcom" predovšetkým kategóriu U18, no taktiež zasahuje aj do činnosti našej U15-ky a U20-ky.
Okrem toho, že ste trénerom dorastencov, ste zároveň aj vedúcim akadémie v našej organizácií. Tým, že spolu hráči nemôžu trénovať na ľade, akým spôsobom sa snažíte udržiavať hráčov vo forme?
„Áno, mám na starosti akadémiu HC Košice, pod ktorú spadá kategória kadetov, dorastencov a juniorov. Moja pracovná činnosť spočíva v administratívnom zabezpečení tréningového procesu, taktiež zabezpečujem komunikáciu medzi trénermi a vedením klubu. Tréningový proces hráčov akadémie prebieha momentálne v online priestore. Nie je to optimálne, no nie sme jediní, ktorí sa s týmto netradičným spôsobom musia vysporiadať. Od hráčov vyžadujeme pravidelnú spätnú väzbu, aby sme mali prehľad o ich úsilí a prístupe k príprave. V tomto veku by už chlapci mali vedieť či to s hokejom myslia vážne a s ohľadom na to by mali rovnako prispôsobiť aj svoj postoj k tréningom a ochote napredovať aj napriek tomu, aká je súčasná situácia. Samozrejme, nie je to jednoduché pre nikoho z nás, ale motivácia, že sa za nejaký čas všetko vráti do normálneho stavu, nás poháňa vpred.“
Nechali ste spôsob prípravy na rozhodnutí trénerov jednotlivých mužstiev alebo ste sa dohodli na nejakom spoločnom postupe?
„Celý tréningový proces našej akadémie online formou sme si nastavili spoločne s trénermi Petrom Holazom (U20) a Miroslavom Marcinkom (U15). Využívame najmä kondičných trénerov, Alexa Augustína, Daniela Kičuru a fyzioterapeutku Zuzku Tencerovú, za čo im patrí veľká vďaka. Hráči sú tréningovo vyťažení 6 dní v týždni, jeden deň majú vyhradený na individuálnu formu prípravy spojenú aj s regeneráciou. V rámci týždenného cyklu je našou snahou predovšetkým to, aby mladým hokejistom online tréningy zabezpečili rýchlostnú, silovú a aerobnú pripravenosť pri návrate na ľadovú plochu.“
Pred vynútenou prestávkou ste absolvovali aspoň celú letnú prípravu. Ako by ste ju zhodnotili? Ste s ňou spokojný?
„Spoločná letná príprava začala kvôli novému koronavírusu o niečo neskôr ako obvykle a to 1.6.2020. Absolvovali sme osemtýždňový mezocyklus tzv. suchej prípravy s vloženou dvojtýždňovou prestávkou koncom júla a následným plynulým prechodom do tréningového procesu na ľade. Prípravné obdobie hodnotím pozitívne. Hráči boli „hladní” po tréningu, po tak dlhej dobe im chýbal kolektív a samozrejme, radosť zo športovania. S mužstvom sa počas leta pracovalo veľmi dobre aj napriek tomu, že sme mali k dispozícii až okolo 45 hokejistov. Vytvorilo sa zdravé konkurenčné prostredie, čo je základ kvality tréningov. Klub a Stredná športová škola v Košiciach nám vytvorili skvelé podmienky a nám trénerom nič nebránilo v tom, aby sme mohli rozvíjať komplexný kondičný potenciál našich nádejí. Aj vzhľadom na tak kvalitné leto nás situácia okolo ochorenia COVID-19 a aktuálnych opatrení veľmi mrzí.“
Situácia v súvislosti už so spomínaným koronavírusom sa neustále mení a vyvíja. Veľké množstvo mládežníckych zápasov sa neodohralo a podľa všetkého ich počet ešte bude narastať. Je reálne, že sa tieto stretnutia ešte budú dohrávať? Sú prípadne pripravené aj nejaké alternatívne scenáre?
„V dnešnej dobe je veľmi ťažké plánovať si, čo i len zajtrajšok. (smiech). Kedy sa opäť rozbehnú mládežnícke súťaže, to nedokážem povedať. Nechcem byť skeptik, ani prehnaný optimista, ale
keď sa na to reálne pozriem, v tom prípade o dohrávaní zápasov v rôznych vekových kategóriách nemôže byť ani reč. Na to už nebude priestor. O rôznych alternatívach, či už v podobe nejakých skrátených modelov súťaže alebo rôznych iných, sa podľa môjho názoru bude uvažovať a rozhodovať až po zrušení aktuálnych reštrikcií. Záleží na vláde, ako rýchlo bude uvoľňovať opatrenia a my sa budeme môcť vrátiť k riadnemu tréningovému a zápasovému režimu.“
Sezóna 2019/2020 sa predčasne ukončila v prvej polovici marca a konkrétne vaša U18 odvtedy neodohrala ani jeden súťažný zápas, len zopár prípravných. Pochopiteľne, je to mizivý počet stretnutí na tak dlhú dobu. Ako veľmi môže takáto pauza ovplyvniť hokejový rozvoj hráčov?
„Minulú sezónu sme mali výborne rozbehnutú, o to viac nás všetkých mrzí jej náhle ukončenie 9.3.2020, teda rovno deň pred 1. semifinálovým stretnutím so Slovanom Bratislava. Na túto sériu sme sa veľmi tešili, chceli sme ich poraziť a získať nejakú medailu. Žiaľ, obdobie, v ktorom žijeme si nikto z nás nevybral, ale spoločne musíme hľadať spôsoby, ako to prekonať. Zápasový proces, prirodzene, hráčom chýba. V príprave sme stihli nastúpiť na 7 priateľských stretnutí,
čo bolo pre nás postačujúce. Avšak začiatok Extraligy dorastu bol poznačený zdĺhavým vyjednávaním medzi rozhodcami a SZĽH, „vďaka“ čomu sa nám odložili 4 súťažné vystúpenia. Ďalšie 4 kolá sme neodohrali kvôli karanténe súpera a následne aj tej našej, potom už došlo k pozastaveniu všetkých mládežníckych líg, a preto sme prakticky v tomto ročníku ešte neokúsili chuť majstrovského zápasu. Z môjho pohľadu je v tomto pokročilom čase potrebné pozerať smerom do nasledujúcej sezóny a rozmýšľať, ako čo najlepšie pripraviť hráčov k ich budúcemu pôsobeniu či už u juniorov, prípadne v A-mužstve. Čisto hypoteticky, ak by sme sa v januári vrátili do režimu tréning-zápas, museli by sme v priebehu 3 až 4 mesiacov vynaložiť v príprave enormné úsilie, aby sa nám podarilo eliminovať „straty” z hokejovej výkonnosti hráčov, ktorá bola spôsobená týmto výpadkom. Kvalita tréningov aj zápasov bude pri návrate zo začiatku absentovať, technická stránka bude mať zníženú úroveň a kondičný aspekt si bude vyžadovať čas. Najmä chýbajúci riadny tréningový proces v týchto kategóriách spôsobí spomalenie progresu hráča vo všetkých činnostiach. Mladý hokejista by mal v každej vekovej kategórii venovať určitý počet hodín všeobecnej príprave a zároveň špecializovanej príprave na ľade, aby pri dlhodobom charaktere tréningu dokázal zvyšovať svoju výkonnosť. Tieto chýbajúce hodiny na ľade ťažko dokážeme niečím nahradiť.“
Touto cestou by sme sa chceli poďakovať Tomášovi Kochanovi za poskytnutie krátkeho rozhovoru pre náš web.
foto: Jakub Homoľa