Víťazný návrat domov

PRIDANÉ: 5.10.2024

Historicky prvý extraligový zápas v histórii Steel arény nedopadol 3. marca 2006 podľa predstáv Košičanov. „Oceliari“ v ňom podľahli Zvolenu 3:4 a s rovnakým súperom sa stretli aj 4. októbra 2024 v úvodnom súboji po päťmesačnej, doposiaľ najväčšej rekonštrukcii najväčšieho športového stánku východného Slovenska. Tentoraz už ale po zápase zavládla víťazná radosť.

O symbolické úvodné buly sa postarala dvojica jubilantov – 90-ročný časomerač Ľudovít Ficzeri a o tridsať rokov mladší kolega z lavice časomeračov Ladislav Vasilňák. Na tribúnach im tlieskalo 4368 divákov, ktorí boli následne svedkami napínavého zápasu s gólovým rozlúsknutím Bretta Pollocka v druhej minúte predĺženia.

„Bol to veľmi vyrovnaný a taktický zápas,“ rozhovoril sa po víťazstve 2:1 po predĺžení tréner Dan Ceman. „Zvolen má veľmi dobrý tím s kvalitnou štruktúrou a bola to teda taká defenzívna bitka. V prvej polovici stretnutia nám chýbala naša obvyklá agresivita a možno sme boli trochu nervózni z prvého zápasu v domácej hale. Chlapci sa na to veľmi tešili, ale zároveň si potrebujú zvyknúť na väčší ľad. Našou najlepšou tretinou bola tretia a celkovo sme si pomohli výbornými oslabeniami. Skvelý výkon podal „Riči“, ktorý potvrdil, že máme dvoch veľmi vyrovnaných brankárov. Sú našou chrbtovou kosťou. Na oboch sa spoliehame a teším sa, že odvádzajú kvalitnú robotu. Osobne mám radosť z extra bodu v predĺžení.“

Spomínaný brankár Dominik Riečický zneškodnil 26 striel súpera spod Pustého hradu. Na ceste za dvomi bodmi pritom čelili viacerým brejkovým situáciám.

„To je pravda, ale našťastie ma to potriafalo. Musíme si to zhodnotiť a zistiť, či sa stali nejaké chyby, alebo nám jednoducho ušli. Našťastie sa nám to nevypomstilo a dokázali sme vyhrať,“ odfúkol si „Riči“ a na margo piatkového výsledku pridal: „Celé leto sme sa tešili na domácu premiéru a sme veľmi radi, že máme aspoň dva body. Bol to totiž naozaj ťažký zápas.“

„Ričiho“ výkon ocenil i strelec vyrovnávajúceho gólu zo 40. minúty Tomáš Mikúš. „Patrí mu veľká vďaka aj som sa mu po zápase poďakoval. „Riči“ nás podržal, ale od druhej tretiny sme ich tlačili a myslím si, že tie body sme získali zaslúžene.“

Z „oceliarov“ sa postupne stávajú remízoví králi, veď z úvodných šiestich zápasov sa o body delili až štyrikrát.

„Vyplýva to z vyrovnanosti ligy. Všetky zápasy boli tesné a dôležité je zbierať body. Iste, chceli by sme viac víťazstiev v riadnom hracom čase, ale musíme brať každú výhru. Nie je ľahké ustáť to fyzicky i psychicky. Sme preto veľmi radi, že sme náš prvý domáci zápas vyhrali,“ podotkol 31-ročný útočník.

Rekonštrukcia za 5,7 milióna eur by mala znížiť náklady Steel arény až o 30 percent a diváci určite postrehli predovšetkým nové osvetlenie. Samotná ľadová plocha bola predĺžená o meter.

„Rozmery ľadovej plochy sú takmer rovnaké a menili sa hlavne technológie. Pre nás sa teda veľa nezmenilo a trochu iné je iba osvetlenie. Na to si však zvykneme. Podstatné je, že sme opäť doma,“ dodal T. Mikúš.