Hlavný tréner košickej juniorky Peter Holaza hodnotí priebeh sezóny
HC Košice kladie ako klub veľký dôraz nielen na seniorské mužstvo, rovnaká vážnosť a zainteresovanosť smeruje aj k mládežníckym kategóriám. Práve v nich začínajú svoje kariéry mnohí skvelí hokejisti, preto je profesionalita a starostlivosť o hráčov zo strany realizačného tímu veľmi dôležitá. Jedným z kvalifikovaných odborníkov pracujúcich pre košický klub je aj Peter Holaza. Tridsaťpäť ročný rodák z Ilavy prišiel do klubu v apríli tohto roku, aby do svojej opatery zobral juniorské mužstvo Oceliarov. Predtým naberal cenné skúsenosti predovšetkým od svojho otca, no podstatnú časť trénerskej kariéry strávil v Taliansku, odkiaľ jeho kroky smerovali do metropoly východu.
Ako by ste zatiaľ zhodnotili vaše pôsobenie a celkovo prácu v HC Košice?
„Moje pôsobenie v HC Košice by som k dnešnému dňu hodnotil pozitívne. Mužstvo juniorov som spoločne s mojím asistentom Jožkom Škrakom prebral na začiatku prípravného obdobia 1. mája 2019. Ku koncu letnej prípravy sa k nám pridal aj ďalší skúsený tréner Marcel Šimurda. Vedúcim mužstva sa stal Tomáš Metzger a osemtýždňová letná príprava pod vedením kondičných trénerov Dana Kičuru a Alexa Augustína prebehla veľmi dobre. Na príprave hráčov sa veľkou mierou podieľali aj ďalší odborníci Juraj Cigánek a Martin Sciranka. Súčasťou kombinovanej letnej prípravy boli tréningové jednotky na ľade, ktoré sme zaradili dvakrát týždenne. Po trojtýždňovej dovolenke nasledovalo šesťtýždňové predsúťažné obdobie. Túto časť sezóny sme využili na prípravu hráčov tak po fyzickej, ako aj technicko-taktickej stránke. Hráčov sme si preverili v 11 prípravných zápasoch, ktorých súčasťou bol aj turnaj vo Vítkoviciach, kde sme obsadili 2. miesto. Následne sme už vstupovali do sezóny.“
Čo všetko obnáša vaša práca popri trénovaní?
„Moja práca nie je len samotné trénovanie. Je taktiež o dôkladnom plánovaní jednotlivých období a samozrejme, následnej analýze. Dôležitá je komunikácia. S trénermi dorastu Tomášom Kochanom a kadetov Jurajom Faithom ohľadne výkonnosti hráčov v daných kategóriách. S trénerom našej “juniorskej farmy” Michaloviec, Ivanom Boržíkom ohľadom posunov hráčov smerom do prvej ligy. V Spišskej Novej Vsi naopak s Richardom Rapáčom, o hráčoch, ktorí k nám chodia na striedavý štart a ohľadom nášho hráča Jakuba Kövera, ktorému sa darí v 1. lige seniorov a ktorý nás v základnej časti posilnil v dvoch zápasoch. Jednou z mojich úloh je taktiež skauting a následné doplnenie kádra. Pred sezónou sa nám podarilo zrealizovať prestupy mládežníckych reprezentantov Michala Kapičáka a Samuela Hrabčáka. V neposlednom rade je to neustále vzdelávanie sa, zúčastňovanie sa seminárov, školení a sledovanie nových trendov v hokeji.“
Aké ciele ste si vytýčili pred začiatkom tohto ročníka s juniorským tímom? Mali ste s chalanmi nejaké stretnutie, kde ste prebrali ambície a očakávania?
„Áno, s mužstvom sme mali dva meetingy. Prvý pred začiatkom prípravného obdobia, ktorý slúžil najmä na zoznámenie s našou filozofiou a programom letnej prípravy. Druhý začiatkom predsúťažného obdobia, kde sme si stanovili ciele na túto sezónu. Prvým cieľom bola samotná príprava na súťaž. Byť pripravený po fyzickej, technicko-taktickej a mentálnej stránke. Druhým dôležitým cieľom bolo dostať sa do prvej šestky a zabezpečiť si tým miesto v play-off. A tretím cieľom je samozrejme v play-off uspieť.“
Ako často mávate tréningy a na čom konkrétne s tímom pracujete?
„Trénujeme od utorka do piatka. V sobotu a v nedeľu hrávame zápasy. V stredu trénujeme dvojfázovo na ľade. Okrem tréningov na ľade máme aj tréningy na suchu, v utorok a stredu pod vedením kondičného trénera Alexa Augustína a vo štvrtok kompenzačné cvičenia pod vedením našej fyzioterapeutky Zuzky Tencerovej. Taktiež raz týždenne máme videoanalýzu zápasov. Čo sa týka tréningu na ľade, pracujeme na herných činnostiach jednotlivca a robíme delené tréningy - zvlášť pre obrancov a útočníkov. Navyše sa venujeme aj herným situáciám v rovnovážnom stave, small area games, rýchlostným vložkám a kondičnému korčuľovaniu. Na tréningových jednotkách vo štvrtok a piatok sa už vo väčšej miere venujeme nácviku a zdokonaľovaniu herných kombinácií, herných systémov a štandardných situácií.“
Ako vyzerá spolupráca s kondičným trénerom?
„Tréningy na suchu sú v kompetencii kondičných trénerov. Sú to odborníci, ktorých pomoc je určite vítaná každým hlavným trénerom a ja nie som výnimkou. S trénermi sme v kontakte a spoločne konzultujeme obsahové zameranie a intenzitu tréningov.“
Ako vyzerá spolupráca s asistentmi trénera?
„Sme v každodennom kontakte a konzultujeme jednotlivé situácie, ktoré sa týkajú tímu. Ich názor je pre mňa vždy veľmi cenný. Sú veľkou pomocou a prínosom tak pre mňa, ako aj pre samotných hráčov. Náplň práce máme rozdelenú, či už ide o organizáciu hry, tréningov na ľade alebo na suchu, vedenie striedačky počas zápasov alebo organizačných vecí spojených z výjazdmi na zápasy.“
Kde vidíte aktuálne najväčšie nedostatky? Na čom je potrebné najviac popracovať?
„Najväčší nedostatok som asi badal hneď od úvodu sezóny na nestabilite hráčskeho kádra. Po prípravnom období mužstvo opustil útočník Samuel Sárossy, ktorý odišiel za hokejom do Kanady a neskôr počas predsúťažného obdobia aj reprezentant do 18 rokov Roman Faith, ktorý odišiel hrávať do Fínska. Po prvom dvojkole nám zo základnej zostavy odišli traja obrancovia - Ľubomír Patlevič do Žiliny, Michal Kapičák a Matej Jacko do projektu SR18. Asi v polovici základnej časti sa k nim pridal ďalší obranca Miroslav Novota, ktorý odišiel do Švédska a útočník Jakub Demek, ktorý bol povolaný do projektu SR18. Tieto zmeny nás prinútili hľadať iné možnosti, ako zastabilizovať káder a dosiahnuť vytýčené ciele.“
Ste s doterajším priebehom sezóny spokojný?
„Túto sezónu sa menil model súťaže juniorov na Slovensku. Prvá časť mala na programe 20 kôl, po ktorých sa prakticky rozhodlo o prvých šiestich tímoch, ktoré priamo postupujú do play-off. V nadstavbovej časti tieto mužstvá hrajú o umiestnenie. V druhej skupine naopak hrajú mužstvá o dve zostávajúce miesta v play-off a taktiež o udržanie sa v najvyššej súťaži juniorov. Po základnej časti sme skončili na 4. mieste, čím sme splnili cieľ a sme, samozrejme, spokojní.“
Ako funguje spolupráca medzi mládežníckymi trénermi?
„Táto spolupráca funguje v HC Košice veľmi dobre. Mávame pravidelné trénerské porady pod vedením šéftrénera a športového riaditeľa klubu Jana Šťastného, kde spoločne diskutujeme a rozoberáme situáciu v každej kategórii. Tréneri sú si jeden druhému nápomocní a celkovo panuje dobrá atmosféra. Verím, že tomu tak bude aj naďalej a spoločne si budeme môcť užívať hokej v Košiciach.“
Za A-mužstvo už nastúpili napríklad aj Juraj Eliáš a Samuel Hrabčák. Sledovali ste ich v týchto zápasoch? Ako prípadne hodnotíte ich výkony? Radili sa tréneri Á-čka aj s vami o tom, koho vybrať do mužstva?
„V klube je nastavená dobrá komunikácia medzi trénermi A-tímu, šéftrénerom mládeže a mnou, ako hlavným trénerom juniorky. Jednotlivé posuny medzi sebou konzultujeme, ale samozrejme, posledné slovo, kto a kedy nastúpi za A-tím má hlavný tréner Peter Draisaitl. Výkony chlapcov som mal možnosť sledovať a musím povedať, že obaja sa s touto situáciou popasovali veľmi dobre. Z ich prejavu bola cítiť chuť hrať a podať čo najlepší výkon. Je veľmi dôležité, že nepôsobili ustráchaným dojmom, snažili sa hrať s pukom a zapájať sa do kombinácií. Myslím si, že celkovo podali zodpovedný výkon.“
Klub sa netají tým, že chce dávať priestor mladším hráčom a celkovo aj vekový priemer seniorov je jedným z najnižších v lige. Ako hodnotíte tento krok? Je potrebné dávať mladým hráčom šancu v profesionálnom hokeji už v mladom veku?
„Filozofia klubu je jasne daná a ja sa s ňou stotožňujem. Výchova hráčov pre A-tím, reprezentáciu a svetový hokej je prioritou klubu. Súčasťou tohto procesu je, samozrejme, dať priestor chlapcom v profesionálnom hokeji. Som presvedčený, že v budúcnosti dostanú šancu aj ďalší mladí hráči, ktorí si svoju šancu zaslúžia vyrovnanosťou výkonov, prístupom, pracovitosťou a vytrvalosťou.“
Kde vidíte najväčšie problémy hráčov pri prechode z juniorského do seniorského hokeja? Nestrácajú hráči často motiváciu alebo nie je pre nich na psychiku ťažký tento prechod v zmysle uplatnenia sa?
„Vypichnem tri nedostatky, ktoré je badať u mladých hráčoch. Fyzická pripravenosť – nie každý hráč v tomto veku je pripravený hrať seniorský hokej. Taktická vyspelosť – hra v defenzíve býva často slabšou stránkou u mladých hráčov. Kvalita hry s pukom – kontrola puku, načasovanie a presnosť prihrávky, spracovanie puku a zakončenie. Tu často chlapci zaostávajú. Samozrejme, psychická odolnosť je základom vytrvať a presadiť sa do seniorského hokeja. Bez dobrej psychickej odolnosti hráči v tomto veku zväčša nezvládnu situáciu a predčasne končia s hokejom.“
Jedným z dlhodobých plánov klubu je založiť akadémiu ako vôbec prvý slovenský klub. Ako vnímate existenciu tejto akadémie? Stretli ste sa už počas kariéry s niečím podobným? V čom by ste poprípade vedeli byť nápomocný v tomto ohľade?
„Mať akadémiu v Košiciach je jednou z priorít klubu. Verím, že klub je na najlepšej ceste dosiahnuť tento cieľ a v blízkej budúcnosti sa akadémia v Košiciach stane realitou. S akadémiou som sa osobne stretol v Salzburgu a v Liberci, kde zhodou okolností hrával môj syn a mal som možnosť zblízka nahliadnuť ako takýto náročný projekt funguje. Hlavnou myšlienkou akadémie je prepojenie štúdia so športom na najvyššej úrovni, v našom prípade s hokejom. Som presvedčený, že sa nám to podarí v súlade s predstavami všetkých zúčastnených.“
Petrovi Holazovi ďakujeme za rozhovor a v ďalšom priebehu juniorskej sezóny želáme jemu aj celému mužstvu veľa úspechov a zdarný koniec sezóny!
HC KE Media Team (bob)