Prvý deň na ľade v znamení viacerých návratov

PRIDANÉ: 7.8.2024

V Steel aréne panuje čulý stavebný ruch a košickí hokejisti tak absolvujú prípravu na ľade v exile útulnej Arény Sršňov na sídlisku KVP. Na svoj úvodný oficiálny tréning sa tam „oceliari“ presunuli po rozcvičke v domácej hale a niektorí hráči tak vystupovali z áut už vo výstroji a odetí do tréningových dresov.

„Nie je to príjemné, ale dá sa to zvládnuť. Šoférujeme vo výstroji a je to trochu komické. Presúvame sa z haly do haly a verím preto, že čoskoro sa sprístupní aspoň tréningová plocha,“ pousmial sa navrátilec Filip Krivošík. Do metropoly východu si to nasmeroval po polsezónnom pôsobení v českej Mladej Boleslavi. „Poznám tu celé prostredie, chalanov a v Košiciach sa mi navyše narodila dcérka. Prišla teda domov a z tohto návratu sa teším aj ja. Zmenilo sa tu len pár mien a v podstate to pre mňa nie je nič nové. Cítil som sa tu dobre, vyhovuje mi košický štýl hry a beriem to tak, že tu chcem dokončiť niečo, čo som vlani začal.“

Dvadsaťpäťročnému bratislavskému odchovancovi vlani Košice vyložene sadli a čísla hovoria za všetko. Zatiaľ čo v Mladej Boleslavi zaznamenal v 23 zápasoch bilanciu 1+2, v 22 stretnutiach v drese „oceliarov“ patril s bilanciou 9+9 medzi najproduktívnejších hráčov súťaže.

„Česká extraliga je kvalitná. Nedostal som však toľko priestoru, ako som čakal. Taký je jednoducho hokej a netreba sa tým trápiť. Nemám čo ľutovať a hoci to nebolo najlepšie, bola to skúsenosť. Žijem prítomnosťou a nie minulosťou,“ otočil list za uplynulým ročníkom Filip. Ako úprimne poznamenal v nasledujúcej sezóne by chcel zotrvať v Košiciach až do konca. Silným argumentom je zostava predurčujúca tím HC k boju o popredné priečky. „Na papieri to vyzerá výborne, ale nie raz sa ukázalo, že papier nevyhráva ligu. Kvalitu musíme ukázať na ľade. Sebavedomie nám nechýba, pretože máme silné mužstvo. Titul však vyhráva tím.“

Označenie navrátilec do známeho prostredia patrí aj ďalšiemu bratislavskému rodákovi Šimonovi Petrášovi. V prípade 28-ročného útočníka však platí, že Steel aréna bola jeho domovom naposledy v roku 2019.

„Teším sa z návratu. Trochu sa to tu zmenilo a opäť sa to posunulo k lepšiemu. Dovolím si povedať, že v Košiciach sú najlepšie podmienky na Slovensku a som preto rád, že o mňa prejavili záujem. S Gabim Spilarom sme kedysi spolu hrávali a akonáhle ma oslovil, tak som sa sústredil už len na túto ponuku,“ vyznal sa Šimon, ktorého lákali podmienky i vysoké ambície. „Verím, že ich naplníme a urobíme nejaký úspech. Ja osobne si nejaké méty nedávam a všetko podriadim tímovému výsledku.“

Aktuálne problémy spojené s rekonštrukciou haly vníma pragmaticky. „Niečo podobné som zažil v Trenčíne a mne to teda problém nerobí. Určite to zvládneme,“ pousmial sa útočník so štyrmi reprezentačnými štartmi.

A keď je už reč o navrátilcoch, spomenúť musíme aj bývalý pilier košickej obrany Tomáša Slováka. Štyridsaťjedenročný majster Slovenska i Česka vystuží v pozícii konzultanta rady realizačného tímu.

S Gabim Spilarom sme boli v kontakte už dlhší čas a som rád, že sme sa dohodli. Mojou úlohou je byť nápomocný trénerskému štábu. Venovať sa plánujem hlavne obrancom a defenzíve tímu. Postupom času si však jednotlivé úlohy pomenujeme konkrétnejšie,“ načrtol svoju rolu v tíme T. Slovák. Prvé trénerské skúsenosti nadobudol počas dvojročného pôsobenia pri tíme Modrých krídel Bratislava. Vedenie „belasých“ však len pred pár dňami oznámilo zrušenie svojho B-mužstva. „Ja som za tie dva roky rád, ale presne taký bol plán. Po dvoch rokoch som sa chcel vrátiť domov. Samozrejme, je mi ľúto, že projekt Modrých krídel zanikol. Pre mňa osobne to bola parádna skúsenosť a myslím si, že ten projekt mal zmysel i výsledky.“

Návrat domov vníma ako veľkú výzvu a zároveň príležitosť priučiť sa trénerskému remeslu od skúsenejších kolegov.

„Som rád, že som doma a môžem pomôcť materskému klubu. Pre mňa je to nová výzva, na ktorú sa určite teším. Zo samotného mužstva máme všetci veľmi dobrý pocit. Konkurencia je vysoká a to je super. Chalanov čaká boj o pozície v tíme a to ich môže iba posúvať,“ doplnil Slovák.

Na boj o miesto v zostave je pripravený aj 20-ročný útočník Peter Repčík. Po troch rokoch v zámorí akceptoval ponuku na návrat, v jeho prípade však ide o návrat s otáznikom.

„Košice sú moje rodné mesto a žijem tu od malička. Po zisku titulu v kanadskej juniorke cítim potrebu posunúť sa do mužského hokeja. Cením si, že som dostal možnosť trénovať tu pod vedením výborného kondičného trénera a pripraviť sa na kemp Utahu. Zabojujem tam a ak by to nevyšlo, tak som pripravený vrátiť sa sem,“ naznačil svoje plány Repčík. V prípade ponuky z AHL ostane v Severnej Amerike, ak by mu ponúkli pôsobenie v ECHL, nasmeroval by si to do šatne HC. „Košické podmienky sú skvelé a cítim tu podporu ľudí zo svojho okolia. Hlavné je aklimatizovať sa v mužskom hokeji a v ECHL by som sa podľa mňa nezlepšil tak, ako v HC Košice.“

V tom prípade by ho však čakal neúprosný boj o miesto v zostave a toho si je mladý útočník dobre vedomý. „Je nás devätnásť útočníkov, čiže dosť. Konkurencia je ale zdravá a boj o fleky je v každom tíme. Kto je lepšie pripravený, ten berie miesto,“ skonštatoval P. Repčík.

Zverenci trénera Dana Cemana odohrajú v príprave všetky stretnutia vo vonkajšom prostredí. Zaujímavé budú predovšetkým turnajové previerky v Bolzane a v rámci 77. ročníka Tatranského pohára v Poprade.