Triumf nad majstrom zariadili brilantné presilovky

PRIDANÉ: 9.10.2024

Zápasu 8. kola Tipos extraligy proti majstrovskej Nitre predchádzalo ocenenie dvoch krásnych míľnikov. Výkonný manažér Miloslav Klíma odovzdal Brettovi Pollockovi pamätný dres za 100 bodov a Eduardovi Šimunovi za 400 zápasov v našej najvyššej súťaži. To ešte netušil, že obaja prispejú k víťazstvu 5:3 aj presnými zásahmi.

„Veru, skóroval aj Polly. Podobné dresy by nám teda asi mali vyrábať častejšie,“ pousmial sa Edo Šimun, ktorý vyrovnával v 24. minúte na 2:2. Vtipnou strelou dokonale zaskočil brankára Libora Kašíka. „Bol to zámer a trochu som tam nachytal brankára na hruškách. Našťastie nestál ideálne, ale ja som to mal natrénované. Jaro Janus je z toho neraz nervózny, pretože som ho už takto párkrát trafil do hlavy. Sem tam mu to ráno zazvoní na budíček na hlavu. Tentoraz nám to však pomohlo a už som ten gól potreboval. My Slováci z nižších formácií sme sa strelecky trochu trápili a verím, že sa od toho odpichneme.“

Súboj proti Nitre bol pre 29-ročného útočníka už 402. v kariére. „Pokiaľ bude slúžiť zdravie, tak by som to chcel potiahnuť čo najdlhšie. Bodaj by bolo tých zápasov aj tisíc. Ja som každopádne rád, že si na mňa klub takto spomenul. Teší ma, že som to oslávil gólom a že sme vyhrali.“

Krásnu oslavu kariérneho míľnika predviedol aj Brett Pollock. Po prevzatí dresu s číslom 100 pridal v druhej tretine ďalšie tri body. V presilových hrách najprv dvakrát ukážkovo nabil Joonovi Jääskelainenovi a v 36. minúte predviedol neskutočnú ranu, pri ktorej sa stal puk takmer neviditeľným.

„Bezprostredne po strele som započul zvuk zadnej konštrukcie bránky a vedel som teda, že to bol gól,“ poznamenal 28-ročný center, ktorý má po ôsmich zápasoch výbornú bilanciu 6 gólov a 5 asistencií. „Snažím sa pomáhať tímu svojou najlepšou hrou. Medzi moje úlohy patria góly či prihrávky, ale rovnako dôležité sú pre tím aj blokované strely a vhadzovania. Ak chcete víťaziť, potrebujete zvládať všetky detaily.“

Na prekonanie stobodovej hranice stačilo Brettovi len 109 extraligových zápasov. „Takéto míľniky potešia a sú odzrkadlením dlhodobej práce. Za svoje body ďakujem spoluhráčom, pretože bez nich by to nešlo. Stovka je pekná a verím, že v košickom drese pridám ešte veľa ďalších bodov.“

V to určite verí aj tréner Dan Ceman. Zápas proti Nitre mohol hodnotiť spokojným tónom, no cesta za víťazstvom nad majstrom nebola vôbec bezproblémová. Po prvej tretine sme totiž prehrávali 0:2.

„Vedeli sme, že to bude náročný zápas a pre nás to bude veľký test. Nitra odštartovala sezónu pod novým trénerom veľmi dobre a na duel proti majstrovi sme sa tešili,“ rozhovoril sa kanadský kormidelník. „Prvá tretina bola zvláštna, pretože šance boli vyrovnané, ale mali tam pár brejkov a využili svoje príležitosti. Našťastie sme mali fantastickú druhú tretinu. Kľúčové boli tri presilovkové góly a takúto efektivitu v početných výhodách často nemáme. Bola to možno naša najlepšia tretina sezóny. V závere sa súper snažil vyrovnať, ale dobre sme tam blokovali strely a vybojovali sme cenné tri body.“

„V prvej tretine sme mali smolu a prehrávali sme 0:2,“ nadviazal v súvislosti s hodnotením utorkového duelu Pollock. „Výborne nám vyšla druhá tretina, ale ak chceme víťaziť, potrebujeme hrať 60 minút. Našťastie sme si veľmi pomohli presilovými hrami. Nachádzali sme v nich hráčov na správnych pozíciách a tie strely sa vydarili. Početným výhodám sa venujeme v tréningoch veľmi poctivo a tentoraz sme zožali ovocie.“

Tri využité presilovky označil za kľúč k úspechu aj Eduard Šimun. „Bola to tretina z ríše snov. Ani tú prvú sme neodohrali zle, ale Nitra bola efektívnejšia. Ostali sme trpezliví a išli sme si za svojim.“

Po Zvolene tak padla v Steel aréne aj Nitra. „Chceme, aby platilo môj dom, môj hrad. Zatiaľ sú to len dve výhry, ale takto musíme pokračovať. Podstatné je zbierať víťazstvá. Vlani sme mali osemzápasovú šnúru, kedy sme aj boli lepším tímom na ľade a nedarilo sa nám bodovať. Teraz sa to darí aj v súbojoch, v ktorých nás súperi dostávajú pod tlak. Liga je vyrovnaná a počíta sa každý bodík,“ upozornil odchovanec topoľčianskeho hokeja.

Najbližší zápas odohráme v piatok na ľade Spišskej Novej Vsi. Rysy sú s dvadsiatimi bodmi lídrom tabuľky a v šláger kola tak bude predstavovať priamy súboj o prvú priečku.

„Každý zápas sa začína za stavu 0:0. Pôjdeme si tam hrať našu trpezlivú hru a počkať si na šance. V príprave sme s nimi odohrali divoký zápas, ale teraz to asi bude taktickejšie. Nechajme sa prekvapiť,“ dodal Šimun v súvislosti s najbližším zápasom na Spiši.