Výber HC Košice si zatrénoval so slovenskými paralympijskými reprezentantmi

PRIDANÉ: 12.4.2019

Včera dopoludnia sa v košickej Crow aréne konala zaujímavá prezentácia parahokeja. Akcia sa niesla predovšetkým v duchu zviditeľnenia tohto netradičného športu. Organizátorom podujatia bola Stredná odborná škola Ostrovského v spolupráci s Ekonomickou fakultou Technickej univerzity v Košiciach. Išlo o realizáciu myšlienky, ktorá sa zrodila u našich juniorov.

„Ako študenti strednej školy sme mali možnosť zapojiť sa do projektu Eurofondue 2019. Projekt mal byť zameraný na skvalitnenie života v našom meste, a keďže je nás v triede viac hokejistov a Košice sú hokejové mesto, rozhodli sme sa vymyslieť fiktívny nápad, ktorý by možno v budúcnosti vedel pomôcť športovo hendikepovaným hokejistom,“ rozhovoril sa autor projektu a člen nášho juniorského mužstva Viktor Juraško.

Kreatívna a inšpiratívna prezentácia nakoniec celú súťaž vyhrala, a tak si za pripravenie projektu Parahokej – hýbať sa môže každý odniesli študenti hlavnú cenu – návštevu Európskeho parlamentu v Štrasburgu. „Projekt bol zameraný na založenie parahokejového klubu respektíve spoluprácu parahokejistov s hokejistami v Košiciach. A keďže jediný parahokejový klub je v Dolnom Kubíne, pre týchto športovcov  by bolo výhodnejšie stretávať sa a trénovať vo viacerých mestách na Slovensku, takže sme sa do takého fiktívneho projektu pustili. Zatiaľ klub v Košiciach neexistuje, no tým, že sme sa spojili s Dolným Kubínom, začali obe strany usilovne pracovať na širšom povedomí parahokeja u ľudí, a tak sme dnes tu aj so stovkami žiakov,“ predstavila nám ideu študentov ich pedagogička Veronika Mereiderová. „Myslím však, že sme dostali oveľa viac ako sme čakali, pretože našou prvotnou motiváciou bol týždenný výlet v Štrasburgu, ale ten naozajstný prínos prišiel až teraz. Sme naozaj veľmi radi, že sme mohli stráviť s parahokejistami pár dní a verím, že táto myšlienka neutíchne a bude sa šíriť každým dňom viac, aby sa stala realitou,“ doplnila Mereiderová.

Zaujímavá spolupráca košických hokejistov s parahokejistami sa začala rysovať pár mesiacov pred samotnou prezentáciou projektu. „Celý čas som o projekte komunikoval aj s Dolným Kubínom, pretože som v tom videl veľkú nádej. Dva dni predtým, ako sme mali projekt predstaviť na Ekonomickej fakulte sme kontaktovali trénera parahokejistov pána Drába, či by nám vedeli požičať sánky, hokejky a výstroj na ukážku. Od vtedy sme s ním v neustálom kontakte,“ pochvaľuje si Juraško.

„Bolo to pre mňa veľmi príjemné prekvapenie, keď ma Stredná odborná škola kontaktovala. Už dávnejšie sme chceli pricestovať do Košíc, aby sme nejako spopularizovali tento šport aj na východnom Slovensku, takže som mal obrovskú radosť. Keď sme sa dozvedeli, že s projektom vyhrali, bol to pre nás okamžitý impulz začať konať. Stále sa však snažíme držať povedomie o parahokeji na vyššej úrovni, hľadáme nových hráčov a dávame možnosť ľuďom so zdravotným znevýhodnením, aby sa k nám pripojili a žili život naplno tak ako ostatní športovci,“ hovorí generálny manažér a tréner parahokejovej reprezentácie Miroslav Dráb.

Naši hokejisti si tak mali možnosť vyskúšať nielen kombinovaný tréning, ale aj samotný pohyb na sánkach. O tom, že je parahokej fyzicky náročnejší sa presvedčil aj Jakub Suja. „Rovnováhu som sa snažil vyrovnávať trupom, no je to veľmi ťažké a na ruky je to riadna makačka. Dnes už neudržím v ruke asi ani lyžičku,“ smeje sa 30-ročný útočník, no vzápätí vyslovuje hlbokú poklonu, „klobúk dole pred chalanmi, pretože ja som mal problém sa vôbec udržať, nie to urobiť nejaký obrat či pracovať s pukom. Bolo to dnes skvelé, myslím si, pre obidve strany. Je to výborná myšlienka podporiť takýto nápad, dokonca viem, že chlapci majú tento rok majstrovstvá sveta v Berlíne, takže im držím palce!“

Akciu svojou prítomnosťou podporili aj ďalší hráči HC Košice - Filip Vrábeľ, Christian Michalčin, Jakub Cibák, Kristián Adamko i tréner Peter Bartoš.

„Mám veľmi dobrý pocit z dnešnej akcie, pretože vidíme, že sa aj takýmto spôsobom dokáže upozorniť na športy, ktoré nie sú pre divákov až také známe. Keďže je na Slovensku iba jeden takýto klub, chceli by ho rozšíriť aj na východ a západ. Bolo by to perfektné, ak by sa parahokej mohol aj takýmto spôsobom ďalej rozvíjať, pribúdali by hráči, dosahovali by sa lepšie výsledky a ten šport by sa kvalitne posunul,“ vyjadril sa Peter Bartoš.

„Ja ako bývalý študent Strednej odbornej školy som sa veľmi potešil takému nápadu, o to viac, že to organizovali moji kamaráti – spoluhráči. Som rád, že som si aj ja dnes mohol zahrať hokej s týmito skvelými športovcami. Sú to takí istí ľudia ako my, srandisti  a ukazujú nám všetkým, čo je v živote najdôležitejšie,“ hovorí Jakub Cibák, ktorý si však sánky netrúfol vyskúšať. „Viac ma zaujali tie mini hokejky, skúšal som párkrát aj vystreliť, no je to niečo úplne iné ako pracovať s normálnou hokejkou. Pravdupovediac, ani v kombinovanej hre s chalanmi som nevedel kde mám ísť a čo mám robiť, bolo to zvláštne, no snažil som sa nahrať aspoň na jeden gól.“

Spoluautor projektu Kristián Adamko sa proti parahokejistom postavil do bránky, no priznal, že ani on sa necítil vo svojej koži: „Bolo to pre mňa veľmi nezvyčajné a zároveň niečo nové. Chalani majú úplne inú techniku dorážky aj samotnej strely, takže som sa riadne zapotil.“ S juniorským brankárom súhlasili aj hokejisti A-mužstva. „Je to o tom, že majú iný pohyb ako my, ktorý nevieme predvídať. Bolo to zvláštne a zároveň zábavné. Chalanom to ide skvele napriek tomu, že majú nejaký hendikep. Ako som tak na nich pozeral, uvedomil som si, aké mám šťastie, že som zdravý. Klobúk dole pred nimi,“ hovorí Filip Vrábeľ, na ktorého nadviazal aj Christian Michalčin: „Veľmi ich obdivujem za to, čo na ľade predvádzajú. Sú neskutočne rýchli a neviem ako by to bolo dopadlo, keby ma zrazili s tými kovovými sánkami. Ale bolo to super, ja som si to veľmi užil.“

A ako sa cítili samotní parahokejisti na ľade s našimi chlapcami? „Snažili sme sa na ľade navzájom rešpektovať a pritom sa zabaviť. Sme radi, že aj takto sa do povedomia dostáva náš šport, ktorý je, dá sa povedať, ešte „v plienkach“,“ hovorí reprezentant Martin Gábor. „Jasné, že aj pre nás to bolo nezvyčajné. Chalani na korčuliach mali výhodu najmä v tom, že mohli cúvať. My sme sa museli oprieť len do našich rúk, ale aj tak to bolo skvelé. Tešíme sa už na ďalšiu spoluprácu“ pridáva sa k názoru spoluhráča Robo Turic. „Sme trošku unavení, ale spokojní. Nezvykneme toľko „lietať“ po ľade, ale myslím, že môžem hovoriť za tím, že to bolo výborné. Spoluprácu s košickými hokejistami a vôbec myšlienku si veľmi vážime. Treba chlapcom za to len poďakovať a brať si z nich príklad, pretože je to niečo jedinečné. Mladí chalani ustáli náročnú cestu, rozprávali nám koľko úsilia do projektu vložili. Som rád, že to vyšlo nad ich očakávania,“ hovorí kapitán reprezentácie Marián Ligda.

Na podujatí sa zúčastnilo viac ako 400 študentov stredných škôl v Košiciach, ktorí do Crow arény zamierali aj so svojimi vyučujúcimi. Niektorí si dokonca prácu s hokejkami a pohyb na sánkach aj vyskúšali „Čakal som, že to bude oveľa jednoduchšie. Je to veľmi namáhavé najmä na brušné svaly, pretože ste stále nahnutý nabok. Nedokázal som udržať rovnováhu,“ hovorí 17-ročný študent Daniel.

„Keď som zistil, že naši hokejisti chystajú takúto akciu, bol som nadšený. Nič podobné sa zatiaľ v Košiciach neorganizovalo, a tak sme zobrali žiakov a prišli sa sem pozrieť. Je to vynikajúca myšlienka ako podporiť a dostať do povedomia aj hendikepovaných športovcov,“ vyjadril sa jeden z prítomných pedagógov Gymnázia Milana Rastislava Štefánika Jozef Bojčík.

Aj generálny manažér a tréner slovenskej parahokejovej reprezentácie si akciu veľmi pochvaľoval: „Sme radi, že sme mohli prísť konečne do Košíc. Išlo nám predovšetkým o to prezentovať parahokej, ale aj získať nových adeptov, pretože z východu máme len jedného parahokejistu z Bardejova. Ochotu pomôcť nám preukázalo aj mesto Košice, takže ja som za túto príležitosť veľmi vďačný a verím, že to bude čím ďalej tým lepšie,“ uzavrel Miroslav Dráb.

HC KE Media Team (hal, saj)

GALÉRIA