Gólové oslavy míľnikov – Chovan osemstovkárom, Jääskelainen vzal tretiu stovku z ostra

PRIDANÉ: 26.10.2024

Dva zápasy proti Trenčínu, dva sedemgólové koncerty. Obe vydarené stretnutia s Duklou mali z pohľadu našich hokejistov podobné priebehy. Pod Čákovým hradom sme viedli po prvej tretine 2:0, v druhej sme pridali ďalšie tri góly a v tretej sme pekný výsledok podčiarkli ďalšími dvomi presnými zásahmi. V piatkovom domácom 14. kole otvoril skóre už v 19. sekunde Joona Jääskelainen, do prvej prestávky pridal druhý gól Filip Krivošík a po ďalších troch góloch v prostrednej časti bolo opäť rozhodnuté. Stav 7:0 svietil na ukazovateli skóre i tentoraz, jediným rozdielom bol inkasovaný gól, ktorý obral spoľahlivo chytajúceho Dominika Riečického o tretie čisté konto sezóny.

„Takéto zápasy sú nebezpečné,“ rozhovoril sa po hladkom triumfe 7:1 spokojným tónom tréner Dan Ceman. „Súper pred pár zápasmi vymenil trénera a odohral dve veľmi dobré stretnutia. Mali sme teda isté obavy a urobili sme všetko preto, aby boli chlapci zodpovedne pripravení a koncentrovaní. Nakopol nás rýchly gól v dvadsiatej sekunde a chlapci potom odvádzali skvelú prácu. Hrali presne tak, ako sme si želali. Rýchle góly niekedy ublížia z pohľadu sústredenosti, ale tentoraz to bolo všetko v poriadku. Zvládli sme to profesionálne, tešíme sa z troch bodov a teraz sa začneme pripravovať na nedeľu.“

Samotnému súboju klasikov predchádzali dve milé udalosti spojené s odovzdaním pamätných dresov. Patrik Rogoň si z rúk Miloslava Klímu prevzal dres dokumentujúci 500 extraligových zápasov a dvojstovka na drese pre Joonu Jääskelainena symbolizovala počet jeho extraligových bodov. Fínsky útočník urobil toto číslo veľmi rýchlo neaktuálnym. Už v 19. sekunde totiž otvoril skóre a na ceste za ocenením pre najlepšieho hráča zápasu pridal ešte jeden presný zápas a asistenciu.

„Z našej strany to bol veľmi solídny výkon a mrzí ma iba jediný inkasovaný gól. Pokazili sme ním „Ričimu“ čisté konto, ale keď vediete 5 či 6:0, tak niekedy trošku poľavíte. Celkovo ma však teší hladké víťazstvo,“ pousmial sa Joona, ktorého prvý gól padol skôr, než sa stihli diváci usadiť na svojich stoličkách. V aktuálnej sezóne skóroval rýchlejšie iba slovanista Mitch Hoelscher, ktorý otvoril skóre duelu v Nitre ešte o štyri sekundy skôr. „Neviem či bol mojim najrýchlejším, ale určite medzi najrýchlejšie patril. Dôležité bolo, že nás nasmeroval na správnu cestu a trochu sme ním nalomili súpera.“

Na vstup do tretej stovky extraligových bodov potreboval Jääskeläinen iba 244 zápasov. „Tým dresom ma prekvapili a priznám sa, že takéto štatistiky neovládam. Potešilo to, ale podobným veciam neprikladám zvýšenú dôležitosť. Snažil som sa sústrediť na samotný zápas a teší ma, že mi celkom vyšiel. Mám vždy radosť, ak pomôžem tímu k víťazstvu nejakým gólom či prihrávkou. Momentálne hráme našťastie so správnym sebavedomím a výsledky to odzrkadľujú,“ poznamenal 28-ročný rodák z Imatry, ktorý rozbehol aktuálnu sezónu v parádnom štýle. V doterajších štrnástich dueloch už stihol streliť šesť gólov, ku ktorým pridal deväť asistencií.

Dobrý vstup zabezpečený fínskym kanonierom označil za mimoriadne dôležitý aj útočník Michal Chovan. „Správne nás to nasmerovalo. Vieme, že dnes sa nedá pozerať na tabuľku, pretože liga je vyrovnaná. Potrebujete využiť svoje šance a s vedením sa potom hrá ľahšie. Darilo sa nám držať na puku a väčšinu času sme hrali v ich pásme. Prišli góly a potom sa už hralo dobre,“ pochvaľoval si kapitán „oceliarov“, ktorý prispel k rozkladu Dukly gólom a asistenciou. Ideálnym spôsobom tak oslávil jubilejný 800. štart v našej najvyššej súťaži. „Starnem, starnem,“ zareagoval s povzdychom na dosiahnutie pekného míľnika 36-ročný center. „Je to už celkom dosť, ale rád by som ešte niečo pohral a hlavne dokázal s týmto tímom niečo pekné. Viackrát som už povedal, že ja už mám v mužstve jasné úlohy a neženiem sa za vlastnými bodmi. So sezónou budem spokojný vtedy, ak dopadne podľa našich predstáv.“

Z pohľadu presvedčivého triumfu nad Trenčínom ho mrzela jediná vec – strata čistého konta Dominika Riečického v 57. minúte. „V takýchto momentoch mu musíme pomôcť. Nemal tam veľa práce a tá strela bola trochu nešťastná. Možno sme ju mohli zablokovať. Vo všetkých zápasoch nás držal a tá stratená nula preto trochu mrzí.“

Deviatu stovku extraligových štartov otvorí „Chovy“ už v nedeľu, keď v domácej Steel aréne privítame nováčika zo Žiliny.

„Opäť musíme hrať koncentrovane a na sto percent. Rozhodovať bude dobrý začiatok, vylúčenia a zvládanie oslabových a presilových hier. Bude to opäť náročné,“ dodal kapitán Mišo Chovan.